Francúzsko varuje pred ibuprofenom: ako ho bezpečne používať u detí

Francúzsko varuje pred ibuprofenom: ako ho bezpečne používať u detí

Un správa vydaná nedávno vo Francúzsku Národnou agentúrou pre bezpečnosť liekov a zdravotníckych výrobkov (ANSM) upozorniť lekárov a pacientov o používaní ibuprofénu, Na tento známy liek, ako aj na ketoprofén, dva najpredávanejšie protizápalové látky vo Francúzsku, sa zameriavajú zdravotnícke orgány, ktoré požiadali o vyšetrenie na európskej úrovni.

Podľa francúzskej agentúry by tento známy liek mohol uprednostňovať lieky výskyt komplikácií pri liečení závažných infekcií, ako sú angína, Nazofaryngitída, ušné zápal, pľúcnych infekcií a dokonca aj kožných lézií a kuracie kiahne, čo by sa s použitím mohlo zhoršiť.

Francúzske upozornenie: ibuprofén pod lupou

ibuprofen

Agentúra 2000 zistila 337 prípady infekčných komplikácií spojených s ibuprofenom a prípady 49 sa viac týkali ketoprofénu. Boli to vážne prípady u detí a mladých dospelých bez rizikových faktorov alebo iného základného ochorenia. Našli dermatologické, sepse, pľúcne a neurologické choroby, ktoré viedli k hospitalizáciám, vážnym následkom alebo dokonca k smrti.

Infekčné komplikácie (najmä streptokok alebo pneumokok) sa objavili bez jasného vzoru po veľmi krátkych ošetreniach od dvoch do troch, dokonca aj keď sa protizápalové látky kombinovali s liečbou antibiotikami.

Na záver francúzska agentúra požiada o ďalšie vyšetrovanie a odporúčania uprednostniť paracetamol na liečenie bolesti pochádzajúcej zo streptokokových infekcií. V prípade, že potrebujete protizápalový liek, odporúča sa použiť minimálnu dávku v čo najkratšom možnom trvaní a obmedziť horúčku na tri dni.

Bezpečné používanie ibuprofénu u detí

ibuprofénu deti

Ibuprofen je generický názov tohto lieku, ktorý môžeme nájsť v Španielsku, ktorý sa predáva pod menom Dalsy, Junifen, Pirexin, Nurofen alebo Gelofeno v Koncentrácie 2% a 4%.

Ibuprofén je liek s analgetikami (proti bolesti), antetikami (proti horúčke) a na rozdiel od paracetamolu tiež protizápalovými. Bežne sa používa na zníženie horúčky a zmiernenie nepohodlia u detí. Nájdeme ju vo forme sirupu a tiež v mäkkých žuvacích kapsulách 100 mg pre deti od siedmich rokov.

Podľa písomnej informácie pre používateľov sa ibuprofén môže podávať deťom po troch mesiacoch, zvyčajne však odporúčané po šiestich mesiacoch kvôli nezrelosti jeho obličkového systému. Jeho použitie u detí mladších ako 2 sa musí vždy robiť na lekársky predpis.

Odporúčaná dávka ibuprofénu

dávka ibuprofénu

Odporúčaná denná dávka je 20 až 30 mg na kg hmotnosti, rozdelené do troch záberov. Odporúča sa neprekročiť maximálnu dávku 40 mg na kg hmotnosti ibuprofénu za deň.

Dávka sa vždy počíta na základe hmotnosti dieťaťa (a nie podľa veku, pretože hmotnosť je medzi jednotlivými deťmi veľmi variabilná) a je dôležité poznať koncentráciu liekov.

Napríklad sirup 2% obsahuje 20 mg ibuprofénu na ml sirupu (20 mg / 1 ml). To znamená, že ako 20 mg / kg za deň zodpovedá, v sirupe 2% je to pravidlo 1 ml / kg za deň, Ak moje dieťa váži 10 kg, musí si ho vziať 10 ml za deň, Jediné, čo musíte urobiť, je rozdeliť dennú dávku na tri dávky (podávané každých 8 hodín), ktoré by ste dostali 3,33 ml na dávku.

Ibuprofén alebo paracetamol?

Podľa Desatoro AEPapLieky proti horúčke musíte používať iba v prípade nepohodlia alebo bolesti.

Ibuprofén a paracetamol majú rovnakú účinnosť pri liečení bolesti, nemali by sa však podávať súčasne a podľa AEP ak horúčka neklesne, neodporúča sa ich kombinovať alebo striedaťpretože neexistujú žiadne vedecké dôkazy Je to efektívnejšie ako vždy. Urobte tak iba vtedy, ak je nepríjemný pocit ťažký a pretrváva alebo sa opakuje pred ďalšou dávkou.

Paracetamol je bezpečnejší, Ibuprofén môže niekedy spôsobiť žalúdočné ťažkosti, nevoľnosť, zvracanie. Preto je paracetamol vhodnejší, ak má dieťa zvracanie alebo bolesť brucha.

Odporúčania na použitie ibuprofénu

  • spravovať na lekársky predpis.

  • Vypočítajte dobre dávka, ktorú podávame, ako je vysvetlené vyššie.

  • V prípade horúčky vyhľadajte prírodné metódy na jej zníženie y ibuprofén podávajte iba v prípade bolesti alebo nepohodlia.

  • Dajte to v uvedených intervaloch: každých 6-8 hodín, nikdy menej ako 4 hodín, Dosahovaním väčšieho účinku nedosahujeme väčší účinok, namiesto toho môžeme vyvolať intoxikáciu.

  • Pred vložením injekčnej striekačky do fľaše pretrepte fľašu, pretože je sirup v suspenzii.

  • Nezamieňajte si šupiny striekačky, Niektorí merajú v milimetroch a iné v milimetroch a kilogramoch.

  • Kontrolná koncentrácia ibuprofénu obsahujúceho liek. Existujú koncentrácie pre deti v 2 a 4%, ak zmeníme značky, vždy skontrolujte dávku, ktorú by sme mali podať, aby nedošlo k zámene.

  • Použite najmenšiu dávku na zmiernenie / kontrolu bolesti

  • Použite ho na čo najkratší čas a vždy postupujte podľa pokynov v písomnej informácii pre používateľov.

  • Uchovávajte mimo dosahu detí: mnohým deťom sa páči jeho chuť a je lepšie vyhnúť sa pokušeniam.

Nejde o zdravotný poplach, iba o upozornenie francúzskych orgánov, aby sa pokračovalo vo vyšetrovaní, či Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ako je ibuprofén, jeden z najpoužívanejších liekov pre deti a dospelých, by mohol brániť zotaveniu sa z určitých infekcií.

U detí a ďalších Príliš veľa matiek zneužíva ibuprofén: ako sa vyhnúť zneužitiu?